Czy krótkofalówkę można zabrać do samolotu?

Wielu miłośników radiokomunikacji zastanawia się, czy można zabrać ze sobą krótkofalówkę na pokład samolotu podczas swoich dłuższych podróży.

Odpowiadając na te pytanie… Tak, podczas lotu korzystanie zarówno z telefonu komórkowego, jak i krótkofalówki może wpłynąć na system komunikacji lotniczej, stwarzając potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotu.

System komunikacji lotniczej jest kluczowy dla prowadzenia komunikacji w trakcie lotu, kontroli ruchu, nawiązywania kontaktu z innymi samolotami, realizacji zadań komunikacyjnych na duże odległości, oraz obsługi wież naziemnych do wywoływania i kontaktowania się ze statkami powietrznymi. Wymiana informacji o locie i danych operacyjnych między stacjami naziemnymi, a także śledzenie wypadków samolotów, są częścią tego systemu.

System łączności lotniczej stanowi kluczową gwarancję bezpieczeństwa lotów, a pasmo częstotliwości w której pracują krótkofalówki może wpłynąć na jego funkcjonowanie. Używanie krótkofalówki w samolocie może zakłócać system komunikacji, zagrażając bezpieczeństwu lotu, a w skrajnych przypadkach prowadząc do wypadków.

Zazwyczaj inspektorzy bezpieczeństwa zalecają wyłączenie krótkofalówki, wyjęcie baterii i przechowywanie ich osobno od urządzenia. Wyraźnie podkreśla się, że w samolocie obowiązuje zakaz włączania i używania krótkofalówki. W przypadku, gdy baterii nie da się wyjąć, zaleca się wyłączenie urządzenia i bezpiecznie przenoszenie go osobno na pokładzie samolotu.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przetłumacz