Co to krótkofalarstwo i jak z tym zacząć?

W tym artykule prosto i po krótce wyjaśnię wam czym jest hobby zwane krótkofalarstwem, zapoznam was z nim oraz powiem jak można z nim zacząć!

Zacznijmy od samego znaczenia słowa „krótkofalarstwo”

Krótkofalarstwo jest powszechnie rozumiane jako hobby które polega na rozmowie z drugą osobą przez taką bardziej skomplikowaną krótkofalówkę. No i fakt, tak jest. Za tym idzie jednak coś głębszego, bo tak naprawdę krótkofalarstwo polega na zabawie falami radiowymi i wszystkim co się z tym łączy! Dzięki temu możemy rozmawiać (i nie tylko) na wszelkie znane nam sposoby!

Można to porównać do pływania na żaglówce, wykorzystuje się wiatr, naturę do poruszania się. Tak samo jak my wykorzystujemy fale radiowe żeby osiągnąć jak największą skuteczność naszych celów (np. zasięg naszego sygnału).

Pomimo może trochę śmiesznej nazwy (jak określają to niektórzy), samo takie zainteresowanie może wydawać się dla większości trochę skomplikowane, lecz ja właśnie tutaj postaram się was przekonać że tak wcale nie jest!

Teraz dobrze byłoby rozjaśnić co w takim razie można w tym całym „krótkofalarstwie” robić skoro to takie rozbudowane hobby…

A więc, co można robić w krótkofalarstwie?

I tutaj można się rozpisywać w nieskończoność… Naprawdę. To jest tak szerokie hobby że każdy krótkofalowiec w swoim życiu nie jest w stanie wszystkiego spróbować!

Przedstawiam wam, moim zdaniem najciekawsze możliwości w krótkofalarstwie którymi potencjalnie możecie się zainteresować. Sami zobaczcie co was interesuje, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

Rozmowa na wielkie odległości!

Za pomocą tych bardziej skomplikowanych radiostacji, można rozmawiać w różnych warunkach, miejscach i czasie na ogromne odległości i poznawać super ludzi z całego świata!

Mamy swoje satelity!

Możemy rozmawiać przez własne satelity które zostały wystrzelone przez arabskich szejków (krótkofalowców)! Co ciekawe rozmawiać można nawet z astronautami na międzynarodowej stacji kosmicznej!

Łapiemy i wysyłamy balony!

Każdy balon np. meteorologiczny po jakimś czasie spada, po czym można go zabrać ze sobą i wykorzystać go do własnych celów! Przykładowo aby stworzyć własną stację pogodową, czy wypuścić później własnego balona.

Podsłuchujemy wszystko!

Od rozmów pilotów samolotów czy policji i innych służb, przez odkodowywanie zdjęć satelitarnych ziemi, aż po wojskowe stacje szpiegowskie czy nawet ciśnienie w oponach sąsiada! Może to akurat mniej krótkofalarskie ale dalej fale radiowe.

Budujemy własne radia!

Niektórzy lubią sobie dłubać i tworzyć własne radia, lub urządzenia pomiarowe. Krótkofalowcy nie rzadko rozmawiają z własnych wynalazków.

Pomagamy w sytuacjach kryzysowych!

Krótkofalowcy mogą pomagać w niektórych sytuacjach. Tym też wyróżnia się to hobby, mamy ogromne zastosowanie w praktyce.

Bawimy się w terenie!

Jeździmy w góry lub parki, gdzie jest wysoko i daleko od elektroniki która najczęściej zakłóca nam radiostacje. Organizujemy również zloty, gdzie dzielimy się nawzajem wiedzą.

Jak widzicie, możliwości jest wiele i nie sposób wszystkiego opisać! Jedne opcje są więcej, niektóre mniej „krótkofalarskie” ale pamiętajcie, liczy się zamiłowanie do radiokomunikacji, i to nas łączy!

No dobra, a jak z nim zacząć?

Nie będę jak wszyscy mówił wam co konkretnie kupić aby zacząć z tym wszystkim… Musicie sami stwierdzić co was interesuje i w to iść. Bo w końcu nie każdy musi lubić to co inni. Chociaż jak wiele osób mówi… Prawdziwy krótkofalowiec musi próbować wszystkiego!

Podsłuchiwanie

Odbiornik SDR RSP1 Msi2500 10kHz-1GHz
Odbiornik RTL-SDR (trochę droższy)

Przykładowo do podsłuchiwania różnych rzeczy najlepiej jest zacząć od kupna urządzenia zwanego SDR który odbiera praktycznie wszystko! SDR jest o dziwo naprawdę bardzo tanim odbiornikiem radiowym, mimo to posiada praktycznie nieskończone możliwości co sprawia że jest używany przez nawet tych „zaawansowanych” użytkowników. Dzięki czemu jest wprost idealny dla początkujących. Warto zaznaczyć że do samego nasłuchu nie potrzeba żadnych zezwoleń itp.

A jak ktoś nie chce na początku od razu w coś inwestować to może korzystać z darmowych, przeglądarkowych SDR’ów które zostały krótko mówiąc podłączone do internetu przez krótkofalowców i przez to każdy może z nich korzystać, choć w trochę ograniczony sposób.

Rozmowa

Radiotelefon PMR tzw. Walkie-Talkie
CB Radio

A jak już ktoś chce rozmawiać a nie chce się babrać w żadne zdobywanie uprawnień to polecam klasycznie, „Walkie-Talkie” czy inne CB-Radio.

Podsumowanie

Poradnik ten został napisany w sposób jak najbardziej prosty i czytelny, posiada wiele odnośników wyjaśniającym ogrom pojęć. Jeżeli to dla ciebie za dużo, lub może jednak za mało, to zapraszamy na naszą stronę poświęconą całkowicie w celu pomocy początkującym w tym świecie, ale też nie tylko! Posiadamy również wiele pomocnych, krótkofalarskich projektów!

Jeżeli chcesz się rozwijać lub potrzebujesz wyjaśnienia/pomocy z czymkolwiek to właśnie ta strona posłuży ci pomocą! A jeżeli nie strona, to zawsze można pisać do nas w zakładce kontakt, na Facebooku, albo na naszym forum Discord!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Language