APRS

APRS (Automatic Packet Reporting System) – amatorski taktyczny system służący ustalaniu pozycji ruchomych obiektów oparty na technice krótkofalarskiej – Packet Radio. Opracowany przez Boba Bruninga z United States Naval Academy posługującego się znakiem krótkofalarskim WB4APR. Czasem mylnie określany jako Automatic Position Reporting System.

W najprostszym wariancie system ten jest stosowany do ustalania pozycji obiektu lub osoby za pomocą nadajnika wysyłającego w czasie rzeczywistym radiowy sygnał cyfrowy na częstotliwości amatorskiej, zawierający raport o aktualnej pozycji obiektu, pobierany z urządzenia GPS.

Taka idea bywa przez niektórych krytykowana, gdyż ramka zawierająca tylko pozycję, bez podanej częstotliwości nasłuchowej operatora, jest bezużyteczna z punktu widzenia sieci, ponieważ najprawdopodobniej służy ona tylko i wyłącznie do rejestrowania trasy i nie jest zgodna z główną ideą powstania APRS.

W bardziej złożonym wariancie system może wysyłać także automatyczne raporty o pogodzie, wiadomości do innych użytkowników (odpowiednik SMSów), dane telemetryczne i wiele innych. Raporty zebrane od grupy obiektów zaopatrzonych w nadajnik APRS mogą być następnie przetwarzane w dowolny sposób, np. nanoszone na mapę elektroniczną.

Podstawowe częstotliwości APRS:

  • VHF – 2 m, częstotliwość: 144,800 MHz
  • UHF – 70 cm, częstotliwość: 432,500 MHz

APRS, jako odmiana Packet Radio, wykorzystuje protokół AX.25 w celu przesyłu ramek przez sieć radiową. Ramki te jednak po odpowiednim przekonwertowaniu mogą zostać przesyłane także za pomocą Internetu oraz innych sieci.

W sieci dostępna jest świetna MAPA APRS


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przetłumacz