APRS-IS

APRS-IS (od APRSInternet Service) jest częścią sieci APRS działającą całkowicie w sieci Internet. Składa się ona z wielu serwerów:

  • serwerów głównych, tzw. core – dziewięć serwerów na świecie
  • serwerów pośrednich, tzw. hub – pełniących rolę pośrednika pomiędzy serwerami głównymi a regionalnymi
  • serwerów drugiego poziomu (regionalnych), tzw. Tier2 – odbierających i odpowiednio filtrujących ramki odebrane od bramek, a także podłączonych użytkowników (na przykład niemogących używać sieci radiowej oraz bramek). Dane te są przekazywane do serwerów głównych. Nazwa każdego serwera oficjalnie włączonego w sieć zaczyna się od przedrostka T2 (skrótowiec od Tier2), np. T2POLAND, T2LUBLIN. Na świecie oficjalnie działa 93 serwery, w tym 8 w Polsce. Oprogramowania serwerowe dostępne są publicznie, co umożliwia każdemu uruchomienie serwera. Wpis na listę oficjalnych serwerów Tier2 musi jednak zostać dokonany przez administrację sieci APRS-IS.

A także:

  • adresów regionalnych, tzw. rotate, które przekierowują połączenie do losowego serwera poziomu drugiego w zależności od kontynentu. Każdy z pięciu adresów jest przeznaczony dla użytkowników na danym kontynencie/kontynentach. Umożliwia to ciągłe utrzymanie połączenia w przypadku przeciążenia lub awarii serwera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przetłumacz