Stacja APRS z WX

Krótkofalarstwo jako hobby ma bardzo szeroki przekrój różnego rodzaju specjalizacji. Począwszy od łączności fonicznych, lokalnych czy dx-owych, po łączności typowo cyfrowe jak DMR czy FT8.

Jednym z ciekawszych tematów jest APRS. Zainspirowany przez kolegę Mateusza SP3WRO zakupiłem dwie sztuki modułu VP-Digi i w krótkim czasie udało mi się, z Jego pomocą, uruchomić dwie stacje digi. APRS to nie tylko digi czy trackery, to cała sieć w której pracują także stacje pogodowe zwane WX i tu zaczyna się przygoda z monitorowaniem pogody w naszym hobby.

Założenia tego projektu nie były jakoś specjalnie duże, ot stacja pogody przekazuje drogą radiową do sieci dane o temperaturze, wilgotności, ciśnieniu, sile i kierunku wiatru. Przeszukując internet znalazłem gotowe rozwiązanie w postaci WX3in1, ale to rozwiązanie uznałem za drogie i pozbawiające mnie zabawy w tworzenie czegoś wyjątkowego.

Posiadając już stację meteo LaCrosse WS2300, która wiernie mi służy już od ponad 15 lat, postanowiłem ją wykorzystać. Stacja ta ma wyjście do komputera w postaci portu COM, co już jest sporym udogodnieniem. Kolejnym elementem całej układanki jak łatwo się domyślić jest komputer, nie musi to być demon prędkości z dużą ilością RAM czy bardzo wydajną kartą graficzną. Wybór padł na terminal HP t610, jest to komputer chłodzony pasywnie zamknięty w małej obudowie pod obsługą Win 7, nie ukrywam, że mój wybór podyktowany jest tym, że posiadam gdzieś w szafie leżący egzemplarz z jakiegoś dawnego projektu. Oczywiście każdy inny terminal tu się sprawdzi, zaletą tych nieco starszych jest posiadanie fizycznego portu COM, co ułatwi połączenie z stacją.

Kolejnym istotnym elementem całej układanki jest radio. Początkowo do tego celu miał zostać wykorzystany kolejny „leżak” z mojej szafy, a dokładnie Motorola GM300. Układając  tą układankę w głowie doznałem olśnienia, po co ładować duże profesjonalne radio do stacji która nie musi nic odbierać a tylko nadaje co jakiś czas komunikat, który i tak trafi do mojej bramki digi i dzięki niej poleci w świat, dlatego wybór zmieniłem na kolejny leżak z szafy, tym razem padło na Quansheng uv-k5 pozbawiony baterii i kilku mniej istotnych elementów. Posiadając już Stację Meteo, odpowiedni komputer, dostosowane do wymogów radio, czas zmusić to wszystko do współpracy.

Od strony hardware mamy wszystko, pogoda może trafić do sieci radiowej, tylko jak zmusić stację, która „gada” w swoim języku, komputer w swoim a APRS w jeszcze innym… Tu z rozwiązaniem przychodzi program UI-View oraz wtyczka do obsługi stacji pogodowych, to ułatwienie, posiadana przeze mnie stacja jest obsługiwana! Rozpakowałem staję i… zaczęły się schody, stacja przestała gadać z czujnikami zewnętrznymi… Zakupiłem kabel telefoniczny, gdyż stacja ma możliwość połączenia kablowego czujników z jednostką wewnętrzną, po złożeniu całości czujniki zaczęły przesyłać dane, sukces!

Czas zabrać się za połączenie z komputerem. Terminal, który posiadam, jest już zmodyfikowany, posiada 4GB RAM 120GB Dysk SSD oraz pracuje pod pełną wersją Win 7. Instalacja programu UI-View oraz heavy weather (program dostarczony wraz z stacją), szybka konfiguracja i dane z stacji znajdują się już w docelowym programie. Jeszcze kilka ustawień aby program dane przekazywał w postaci dźwięku na wyjście audio. Radio z włączonym VOX, podpięte do wyjścia karty dźwiękowej, drogą radiową przekazuje dane meteorologiczne do sieci APRS.

Linki:


Data publikacji:

Kategorie:

,

Tagi:


Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *