Jaki radiotelefon do ASG wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy dostępnych naprawdę wiele radiotelefonów, przez co wybór nie jest wcale taki prosty. W tym artykule powiemy wam czym można się sugerować przy wyborze krótkofalówki oraz przedstawimy kilka propozycji.

Kilka ograniczeń na początek

Na samym początku warto sobie podzielić radiotelefony do ASG na te legalne (PMR), i na te nielegalne (Baofeng itp.) w użytkowaniu.

Jest kilka warunków, które krótkofalówka musi spełniać, żeby można było ją legalnie używać.

  • Moc takiego urządzenia nie powinna przekraczać 500 mW. Jest to moc promieniowania, a nie moc znamionowa urządzenia.
  • Antena powinna być konstrukcyjnie zintegrowana z urządzeniem (nie może to być antena zewnętrzna dołączana przewodem).
  • Krótkofalówki powinny pracować w paśmie PMR (Private Mobile Radio), czyli 446 MHz (to ważne, bo również dostępne krótkofalówki FRS 462 i 467 MHz nie będą w Polsce legalne).

Te ograniczenia są ważne jeżeli nie chce się mieć nic do zarzucenia, bo choć PMR’ki ich nie naruszają, bo są tworzone pod te kryteria, to jednak spora część produktów, czyli takie jak radiotelefony typu Baofeng ich nie przestrzegają.

Ważne kryteria

Jeżeli wybieramy radiotelefon do ASG to powinniśmy się zastanowić czego oczekujemy od tego urządzenia. Najlepiej sugerować się:

  • Jakością wykonania – W ASG ma to ogromne znaczenie, ponieważ znajdujemy się zazwyczaj w dosyć wymagających warunkach.
  • Niezawodnością – Takie urządzenie nie powinno być jakkolwiek zawodne, powinno działać zawsze i wszędzie.
  • Zasięgiem – Jest to ważny aspekt. W airsofcie czasem zachodzi potrzeba komunikacji na większe odległości.
  • Ceną – Jeżeli urządzenie będzie tanie to nie będzie go szkoda w przypadku zabawy w terenie.

Jak wiemy, nie często jakość i cena idą w parze, więc musimy czasem pójść na kompromis. Na dole przedstawiamy nasze propozycje.

Nasze propozycje

Krótkofalówki PMR

Motorola T62
Motorola T82

Zacznijmy od tych wcześniej wspomnianych, „legalnych” radiotelefonów. Powyżej przedstawione są dwa modele radii marki Motorola, T62 i T82. Charakteryzują się trwałością i niezawodnością, z resztą ich popularność i opinie użytkowników mówią same za siebie. Sama jakość nadawania i odbioru jest też naprawdę bardzo dobra. Pracują w zakresie częstotliwości PMR (jak każde tego typu urządzenia). Niestety jak wszystkie PMR’ki, radia te posiadają tylko 0,5W mocy nadawania oraz wcześniej wspomnianą zintegrowaną antenę co powoduje znacząco mniejszy zasięg w porównaniu do następnych propozycji. Cena Motoroli nie jest przesadnie duża, ale płacimy tutaj jednak za jakość.

Radiotelefony

Baofeng UV-5R
Quansheng UV-K5

W przypadku radiotelefonów powyżej, mamy tutaj już 5W mocy nadawania oraz wymienialną antenę (można wymienić na lepszą) co powoduje nam poprawę zasięgu. Cena w porównaniu do jakościowych PMR’ek maleje, niestety razem z jakością wykonania, odbioru i nadawania, mimo to wszelkie awarie praktycznie nie występują (jak to radia). W przypadku zepsucia się jakiejś części opłaca się kupić nowe radio ze względu na naprawdę małą cenę. Oprócz „profesjalnego” wyglądu radiotelefony te oferują dodatkowe funkcje jak radio FM, latarka, większy zakres częstotliwości czy kodów CTCSS. Akumulatory w porównaniu do krótkofalówek PMR są podobne.

Baofeng i Quansheng są popularnymi i solidnymi graczami na rynku, głównie przez swój stosunek ceny do możliwości. Baofeng, stary wyjadacz, sprawdzony klasyk, jest napotykany naprawdę bardzo często. Quansheng zaś jako stosunkowo nowy produkt podbił rynek nie tylko swą ceną, ale możliwościami, które są ciągle tworzone przez społeczność, choć z doświadczeń użytkowników działa trochę gorzej od Baofenga.


Data publikacji:

Kategorie:

Tagi:


Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *