FreeDV to oprogramowanie Open Source. Można powiedzieć że jest to na swój sposób modulacja która stosowana jest na paśmie KF. Za pomocą tego programu można zamienić dowolne radio SSB w urządzenie do transmisji emisji cyfrowych.
Krótkofalarstwo przechodzi poniekąd z „analogu” na „cyfrę”, podobnie jak z AM na SSB w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Powiedz, jak byś się czuł, gdyby jedna czy pare firm posiadały patenty na SSB, a następnie zmusiły Cię do korzystania z ich technologii, zakazały eksperymentowania z nią lub nawet jej zrozumienia i nalegały, abyś trzymał się jej przez następne 100 lat? Dokładnie to samo działo się z głosem cyfrowym. Ale teraz krótkofalowcy znów mają kontrolę nad swoją technologią!
Częstotliwości KF dla cyfrowej emisji FreeDV:
- 1,997 MHz
- 3,730 MHz
- 3,817 MHz
- 5,403 MHz (5,355 MHz za dnia do 15.00 UTC ?)
- 7,177 MHz
- 7,190 MHz
- 14,236 MHz
- 14,240 MHz
- 18,119 MHz
- 21,313 MHz
- 24,933 MHz
- 28,720 MHz
Jak zacząć?
Jest to bardzo proste! Aby zacząć swoją zabawę z tą emisją wystarczy jedynie zastosować się do poniższego poradnika.
Oto co potrzebujesz:
- Odbiornik lub transceiver SSB
- Oprogramowanie FreeDV.
- Komputer z systemem Windows, Linux lub OSX z jedną (tylko odbiór) lub dwiema kartami dźwiękowymi.
- Kable do podłączenia komputera do radia SSB.
lub:
- Adapter głosu cyfrowego SM1000
- Kable do podłączenia SM1000 do radia SSB
Podłączanie radia
Jeśli nie masz wbudowanej karty dźwiękowej obsługującej tryby cyfrowe, możesz użyć normalnych wejść i wyjść audio radia. Te same kable i sprzęt, których używasz w innych trybach cyfrowych opartych na programach komputerowych, będą działać z FreeDV, ale będziesz potrzebować drugiego interfejsu dźwiękowego do połączeń mikrofonu i głośników z programem FreeDV. Aby uzyskać drugi interfejs dźwiękowy, wystarczy zestaw słuchawkowy USB, taki jakiego używają gracze.
Konfigurowanie radia
Wyłącz jak najwięcej przetwarzania. Ogólnie rzecz biorąc, filtry szumów, filtrowanie granic pasma DSP i filtry wąskopasmowe raczej szkodzą niż pomagają, podczas gdy kompresja, szum DSP lub eliminacja nośnej oraz przetwarzanie głosu są zdecydowanie niewłaściwe w przypadku trybów cyfrowych. Modem HF FreeDV ma własny procesor DSP i ogólnie rzecz biorąc, dotyczy to również innych programów cyfrowych.
Efekt różnych ustawień można zobaczyć na wyświetlaczu FreeDV S/N (stosunek sygnału do szumu). Im wyższy S/N, tym lepiej.
Napęd nadajnika na średnią moc około 20% jego mocy PEP. W naszym modemie HF stosunek mocy szczytowej do średniej wynosi 8–12 dB. Nadmierna jazda zmniejszy otrzymany sygnał S/N. Więcej nie znaczy lepiej dla DV!
Co ciekawe FreeDV 1600 i 2020 są używane przez satelitę QO-100 oraz do eksperymentalnych kombinacji Internetu i radia HF w celu przezwyciężenia słabej propagacji.