Dipol – czyli jak zrobić najprostszą (dobrą) antenę

Jeżeli potrzebujemy trochę lepszej anteny niż przykładowo bezpośrednio montowana antena do radia ręcznego to niskim nakładem czasu, pracy oraz pieniędzy jesteśmy w stanie wykonać naprawdę przyzwoicie działającą antenę.

Najprostszą konstrukcją jest dipol półfalowy składający się z kawałka kabla koncentrycznego (fidera) zakończonego z jednej strony wtykiem antenowym, a z drugiej dwiema rurkami lub drutami rozstawionymi pod kątem 180 stopni względem siebie. Jedna z tych rurek musi być przylutowana do drutu znajdującego się wewnątrz kabla koncentrycznego, a druga do ekranu (miedzianego oplotu) otaczającego drut.

Kabel koncentryczny – D. przewód C. izolacja wewnętrzna B. oplot (ekran) A. izolacja zewnętrzna (źródło Wikipedia)
Kabel koncentryczny – D. przewód C. izolacja wewnętrzna B. oplot (ekran) A. izolacja zewnętrzna (źródło Wikipedia)

Cała antena powinna mieć długość równą połowie długości fali, a więc każda z rurek – 1/4 długości fali. Tą obliczyć możemy ze wzoru lub korzystając z aplikacji na telefon.

Wzór na długość anteny

Dopasowanie anteny do Twoich celów to kluczowa kwestia, dlatego warto wiedzieć jak obliczyć długość fali i długość anteny. Na szczęście jest do tego prosty wzór. 

Aby obliczyć długość skuteczną anteny,  trzeba wykorzystać wzór λ=v/f .  Do oznaczania długości fali stosuje się grecką, małą literę lambda (λ). Długość fali liczy się dzieląc prędkość fazową fali (v) – prędkość światła 300 tys. km/s (299 792 458 metrów na sekundę) przez częstotliwość wyrażoną w MHz (f). Wynik uzyskuje się w metrach. Przykładowo dla częstotliwości 145 MHz, długość anteny wynosić będzie 2,06 m.

Kalkulator długości anteny

Wygodne i szybkie obliczanie długości anteny umożliwi Ci także aplikacja na smartfona. Przykładem takiej przydatnej apki dostępnej dla radioamatorów jest Amateur Radio Toolkit

Amateur radio toolkit

Zawiera ona wiele kalkulatorów długości anteny, które pomagają projektować radia i sprawdzać jaka będzie długość skuteczna anteny. Do wyboru masz tam rodzaje anten tj. dipole antenna, vertical antenna, ground plane antenna. Tutaj wzór na obliczenie długości anteny już nie jest Ci potrzebny, bo wystarczy, że wpiszesz częstotliwość jaka Cię interesuje (w Hz lub mHZ) do kalkulatora, a wszystkie wyliczenia zrobią się automatycznie.

obliczanie długości anteny

W darmowej wersji niektóre funkcjonalności tej aplikacji są niedostępne, jednak rozszerzona wersja Amateur Radio Toolkit nie kosztuje dużo. Pro version jest aktualnie dostępna w cenie 11,99 zł. Apka jest dostępna na Androida i IOS. 

Apka długość anteny

Ustawienie anteny

Dipol (źródło: Wikipedia)
Dipol (źródło: Wikipedia)

Trzeba też pamiętać o odpowiednim ustawieniu anteny. Do odbioru sygnału nadawanego z polaryzacją pionową (krótkofalówki), antenę ustawiamy pionowo. Dla sygnału nadawanego z polaryzacją poziomą, antenę ustawiamy poziomo i dodatkowo celujemy jej frontem w źródło sygnału (tak jak na rysunku poniżej).

,

Jedna odpowiedź do “Dipol – czyli jak zrobić najprostszą (dobrą) antenę”

  1. Hej. Szukałem czegoś konkretnego dla początkującego krótkofalowca i znalazłem. Fajnie dobrze opisany artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przetłumacz